Pageloader

Eko domy

Ekologia jest ostatnio  bardzo popularna. Kupujemy ekologiczne jedzenie, ubrania, zabawki dla dzieci. Segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, interesujemy się odnawialnymi źródłami energii. Co jednak z budynkami w których mieszkamy? Czy budujemy ekologiczne domy?
Rynek budowlany również otwiera się na ekologię, dlatego coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane.

Drewno ? sama natura
Drewno jest materiałem w stu procentach odnawialnym, produkowanym przez naturę. Ponadto jest to jedyny materiał budowlany, który nie podlega procesowi wytwarzania, tak jak cegły, pustaki czy beton.
Podczas produkcji drewnianych domów ingerencja środków chemicznych jest ograniczona do minimum
, dlatego tworzą one zdrowe środowisko życia.
Drewno ma również zdolność do samoregulacji wilgotności. Dzięki temu we wnętrzu domu z drewna panuje unikalny mikroklimat, niespotykany w budynkach wykonanych w innych technologiach. Ilość energii potrzebnej, aby wyprodukować dom w konstrukcji szkieletowej jest także dużo niższa niż przy tradycyjnym budownictwie. Nie pozostaje to bez wpływu na środowisko.


Oszczędność energii
Surowiec z którego wzniesiono budynek to jedno. Ważną kwestią dla ekologii jest również jego energooszczędność. Także w tym zakresie
domy z drewna wyróżniają się z pośród innych tradycyjnych technologii.
Właściwości termoizolacyjne drewna są pięciokrotnie wyższe niż ścian wykonanych z cegły czy betonu.
Właśnie dlatego koszty ogrzewania tego typu budynków spadają do minimum, można go ogrzać przysłowiową świeczką. Nie bez powodu budownictwo drewniane jest bardzo rozpowszechnione w krajach takich jak Rosja, Szwecja, Norwegia, Kanada czy Finlandia.
Są to miejsca z bardzo surowym klimatem, w których zimy mocno dają się we znaki mieszkańcom.


Kształt, wielkość, ułożenie
domu
Aby budynek mógł być nazwany ekologicznym, musi być  ?skrojony na wymiar? rodziny, która w nim zamieszka. Domy zbyt duże nie są ekologiczne, ponieważ występują w  ich duże straty energii. Ogrzewa się powierzchnie, które nie są w pełni wykorzystywane przez domowników.
Najwięcej ciepła w domu ucieka przez dach
, zatem korzystniej jest wybudować dom piętrowy niż  parterowy o takiej samej powierzchni, ponieważ w domu piętrowym powierzchnia dachu będzie mniejsza.
Bardzo istotną kwestią jest również ułożenie budynku. Strona północna jest dużo chłodniejsza, dlatego korzystniej jest ograniczyć ilość okien wychodzących na północ. Natomiast od strony południowej warto zaprojektować duże okna przez które budynek będzie się nagrzewał w słoneczne dni.

W Polsce budownictwo ekologiczne, a szczególnie drewniane domy typu szkieletowego, zyskują coraz więcej zwolenników. Wzrasta świadomość ekologiczna, troska o zdrowie i środowisko naturalne.