Dzieci się burzy boją, dorośli często ją bagatelizują, co może być opłakane w skutkach. Burza jest niebezpiecznym żywiołem, przed którym należy się zabezpieczyć, na ile jest to możliwe. Podczas jednej burzy w ziemię uderza od kilkunastu do ponad stu piorunów. Uderzenie piorunu w budynek może spowodować wiele szkód, takich jak pożar lub uszkodzenie instalacji elektrycznej, alarmów i urządzeń sygnalizacyjnych.

Instalacja odgromowaInstalacja odgromowa, nazywana potocznie piorunochronem, ma za zadanie ochronić budynek przed uderzeniem pioruna, poprzez odprowadzenie do ziemi energii elektrycznej. Zbudowany jest z metalowych prętów, po których ?spływa? prąd.
Obowiązujące w Polsce przepisy nakazują wykonywanie instalacji odgromowych jedynie w budynkach użyteczności publicznej oraz wyższych niż 15 metrów. Przepisy przepisami, ale bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu, instalacja odgromowa powinna się znaleźć na każdym domu mieszkalnym. Powszechne stwierdzenie, że piorun uderza zawsze w najwyższy punkt w okolicy nie zawsze się sprawdza. Podobnie jest z budynkami sąsiadującymi, piorunochrony na nich zamontowane niekoniecznie uchronią nasz dom. Zdarzają się sytuacje, w których piorun uderza w wysokie drzewo, a odprysk trafia w budynek niszcząc go. Niekiedy wystarczy niewielkie uderzenie, kilka iskier, by wywołać pożar. Koszt instalacji odgromowej jest relatywnie niski w porównaniu z wartością domu, dlatego warto w nią zainwestować.
Ochrona wewnątrz budynku
Gdy tylko ciemne chmury zasnują niebo, a w oddali słychać będzie grzmoty, warto wykonać kilka czynności, które uchronią dom przed ogromnymi stratami.
Po pierwsze należy odłączyć od prądu wszystkie urządzenia elektryczne ponieważ mogą zostać uszkodzone i grożą porażeniem. W takich chwilach odruchowo łapiemy za wtyczki od komputera i telewizora, tymczasem odłączyć należy również pralkę lodówkę, nawet toster.
Z telewizora trzeba również wyjąć przewód antenowy, a z komputera kabel sieciowy. Warto pamiętać, aby w domu pozamykać wszystkie okna i drzwi. Podczas burzy nie wolno korzystać z telefonów komórkowych.
Ubezpieczenie
Wybierając polisę ubezpieczeniową na dom, trzeba ją dokładnie przeanalizować. To, że znajduje się w niej zapis, gwarantujący ochronę przed skutkami uderzeń pioruna nie oznacza, że ubezpieczyciel zapłaci za wszystkie szkody wyrządzone podczas burzy. Najpopularniejsze
ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania jedynie w wypadku spalenia domu
po uderzeniu piorunu. Polisa powinna obejmować również sprzęt znajdujący się w domu oraz na zewnątrz (np. brama wjazdowa sterowana elektrycznie). Warto również zadbać, by ubezpieczenie pokrywało koszty pośredniego uderzenia pioruna. Niejednokrotnie zdarza się, że piorun uderzy w ziemie, lub dom sąsiadów, a zniszczenia obejmą całą okolicę.