Pageloader

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Tegoroczna jesień minieni się różnorodnymi kolorami. Czerwienie, żółcie i brązy przeplatają się malując barwne krajobrazy. Słonce przyjemnie ogrzewa twarz, łatwo ulec wrażeniu, że to nie jesień, ale wiosna rozgaszcza się w naszym otoczeniu. Jednak chłodne, poranne podmuchy przypominają o nieuchronnie zbliżającej się zimie.
A zimą, jak to zimą ? temperatura na dworze spada, przez co pojawia się konieczność dogrzewania budynków. Ogrzewanie, niestety kosztuje, i to niemało.  Właściciele domów jednorodzinnych szczególnie nie lubią tej pory roku, bo pochłania najwięcej pieniędzy. Z zimą walczyć nie warto, z góry jesteśmy skazani na przegraną. Można się jednak do zimy przygotować, odpowiednio zabezpieczyć dom, aby obniżyć koszty ogrzewania.

OKNA I DRZWI

Nieszczelne okna i drzwi są największym złodziejem naszych pieniędzy, bowiem wiele strat ciepła ma swoje źródło właśnie w tych miejscach.
Przygotowując dom do zimy, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość  okien oraz drzwi.
Jeżeli mają już swoje lata, i podczas wiatru firanki wirują nad parapetem to znak, że czas na zmianę. Inwestycja w okna i drzwi wymaga sporych nakładów finansowych, jednak bezpośrednio przekłada się na  wysokość rachunków za ogrzewanie. Jeżeli okna wysłużyły się,  nie warto odwlekać decyzji o zmianie.
Zdarza się jednak tak, że okna mają zaledwie kilka lat, ale ich szczelność pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego tak się dzieje? Okna mogą być niewłaściwie zamontowane- nawet okna najwyżej jakości, których montaż nie był profesjonalnie przeprowadzony, nie spełnią swojej funkcji.
W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest uszczelnienie stolarki okiennej. Można to zrobić samodzielnie, za pomocą bezbarwnego silikonu. Warto również wyregulować  okna ? częste otwieranie latem sprawia, że pojawiają się nieszczelności.

SYSTEM GRZEWCZY

Niesprawna, stara lub źle wyregulowana instalacja grzewcza może być powodem większych rachunków za ogrzewanie. Przed zimą warto zrobić przegląd instalacji ? takie zadanie trzeba zlecić fachowcowi. Jeżeli system grzewczy jest mało wydajny, warto zastanowić się nad wymianą instalacji oraz pieca. Częstym powodem zbyt dużych rachunków za ogrzewanie jest przewymiarowany kocioł, dlatego warto, by specjalista to ocenił.

OCIEPLENIE

Podobnie jak ludzie potrzebują ubrań, które chronią przed zimnem, tak samo budynki muszą mieć odpowiednie ocieplenie, które izoluje przed utratą ciepła.
Dobra izolacja cieplna murów oraz dachu jest gwarancją oszczędności w ogrzewaniu. Z ociepleniem nie można jednak przesadzić, aby nie zrobić z domu termosu.