Pageloader

Jak zmniejszyć nagrzewanie domu?

Upały nie dają za wygraną. Temperatury na dworze sięgają 30 stopni Celsjusza. Słońce od wczesnych godzin  porannych pracuje na najwyższych obrotach. Praży i praży, bez końca. W takie dni marzymy, by po powrocie z dworu, zanurzyć się w przyjemnym chłodzie domu.
Problem pojawia się, kiedy nie mamy gdzie uciec przed upałem, bo budynek, w którym mieszkamy nagrzewa się równie szybko, jak samochód stojący w słońcu. Co możemy zrobić, by zabezpieczyć dom przed upałami?

RENOWACJA

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej zabrać się do sprawy kompleksowo. Budynki nadmiernie nagrzewają się, kiedy nie są odpowiednio wyizolowane, dlatego o izolację trzeba zadbać w pierwszej kolejności.
Można skorzystać z trzech rodzajów renowacji: renowacji dachu od zewnątrz, od wewnątrz oraz renowacji fasady.

Renowacja od zewnątrz

Jeżeli poddasze domu jest jż zagospodarowane i nie chcemy niszczyć pomieszczeń od  środka,   warto zaizolować dach od zewnątrz.
W pierwszej kolejności należy usunąć stare poszycie dachu. W następnym etapie prac, trzeba wypełnić przestrzeń między krokwiami materiałem izolacyjnym. Aby wzmocnić efekt, warto ułożyć płytę do renowacji bezpośrednio na krokwie. Polecamy płytę STEICO Special, ponieważ jest wodoodporna. Stanowi ona drugą warstwę, która odprowadza wodę, a także chroni przed wiatrem i izoluje cieplnie.

Renowacja od wewnątrz

Prace przy izolacji dachu od wewnątrz, są dużo prostsze, ponieważ nie ma konieczności montażu rusztowania, ani wymiany całego poszycia dachu.
Jeżeli poddasze jest już zagospodarowane, należy usunąć stare, wewnętrzne poszycie dachowe. Przestrzeń miedzy krokwiami trzeba wypełnić elastycznym materiałem izolacyjnym. Warto zamocować dodatkową izolację na łaceniu przymocowanym w poprzek. Takie rozwiązanie niesie za sobą podwójną korzyść. Po pierwsze, wykonana izolacja będzie skuteczniejsza, po drugie,  taka przestrzeń może zostać wykorzystana do zamontowania instalacji.

Renowacja fasady

Renowacja fasady pozwala osiągnąć najlepsze efekty i najskuteczniej ochrania budynek przed nagrzewaniem. Zapewnia bowiem ochronę domu z każdej strony. Wiąże się jednak z dużym nakładem pracy i pieniędzy.W kwestii upałów nic się nie zmieniło- są i mocno dają w kość. Nawet noc nie przynosi ulgi, nie jest dużo chłodniej niż w dzień.  Nagrzane domy i mieszkania nie są w stanie na tyle obniżyć w nocy  swojej temperatury, by w dzień obronić się przed falą gorąca.

W ostatnim wpisie obiecaliśmy post, z szybkimi i nieco tańszymi niż remont, sposobami, które zatrzymają chłód w domu. Oto one!


Ochrona okien

Dom nagrzewa się poprzez promienie słoneczne, które wpadają do wnętrza przez okna. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby osłaniać okna podczas upałów. Znakomicie sprawdzają się rolety zewnętrzne, które nie przepuszczają żadnych promieni słonecznych, a co za tym idzie zapobiegają nagrzewaniu domu poprzez okna. Mają jednak wadę, gdy są zasunięte, w pomieszczeniach panują egipskie ciemności. Nie jest to też najtańsze rozwiązanie, bowiem koszt zamontowania rolet zewnętrznych waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Rozwiązaniem pośrednim jest montaż  rolet wewnętrznych. Nie są w stanie w stu procentach ochronić pomieszczeń przed nagrzaniem słonecznym, ale są dużo tańsze niż rolety zewnętrzne.
Na rynku jest bardzo duży wybór takich rolet, są różne typy, kolory, sposoby mocowań. Najprostszą roletę do samodzielnego montażu można zakupić za kilkadziesiąt złotych. Ważne, aby zwrócić uwagę na grubość materiału oraz kolor. Ciemne kolory i grube materiały wpuszczą do domu mniej promieni słonecznych i lepiej zabezpieczą pomieszczenia podczas upałów.

Markiza

Markiza jest to rodzaj składanego daszka, wykonanego najczęściej z grubego, nieprzemakalnego materiału. Są szczególnie popularne we Włoszech, Hiszpanii i Francji. Markizy świetnie sprawdzają się nad balkonami i tarasami, ponieważ są to największe powierzchnie, przez które wpadają do domu promienie słoneczne. Cena markizy zależy od wielkości i jakości materiałów, z których została wykonana. Najprostsze modele można zakupić za kilkaset złotych.

Klimatyzacja


Klimatyzacja to gwarancja niskiej temperatury.
Bez znaczenia jest, jaki ukrop panuje na dworze, w domu możemy mieć dokładnie taką temperaturę, jaką sobie zażyczymy. Montaż klimatyzacji wymaga jednak poprowadzenia w domu sytemu doprowadzającego schłodzone powietrze z jednostki zewnętrznej np. Multi ? split. Koszt takiego przedsięwzięcia  rozpoczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. Nieco tańsze są klimatyzatory ścienne (ok. 3 tys), jednak są mniej estetyczne i chłodzą jedynie to pomieszczenie, w którym się znajdują.

Jest wiele sposobów, na ochłodzenie atmosfery w domu. Warto jednak pamiętać o podstawowej zasadzie ? odpowiednich porach wietrzenia. Otwieranie okien, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w domu, powoduje, że ?wpuszczamy? gorąco do środka. Wietrzyć należy tylko wtedy, gdy na dworze jest chłodniej niż w domu, najlepiej wieczorem i wcześnie rano.