Pageloader

Panele czy drewniany parkiet?

Decydując się na nową podłogę zostajemy postawieni przed wyborem: wybrać drewniany parkiet czy panele? Panele do złudzenia przypominają drewno, więc czy warto przepłacać? Zobaczmy.

Niewątpliwą zaletą drewnianych podłóg jest to, że są w stu procentach  naturalne i ekologiczne.Drewno jest hydroskopijne, co znaczy, że wciąga i wyciąga wilgoć

Zalety drewna

Drewniany parkiet pasuje do każdego wnętrza. Ubogaca pomieszczenie i dodaje mu charakteru. Drewniana podłoga jest ciepła i przyjazna. Znakomicie uzupełnia wystrój małych mieszkań, domów jednorodzinnych, jak biur i pomieszczeń komercyjnych.
Decydując się na tego rodzaju podłogę, należy podjąć decyzję z jakiego gatunku drewna ma być wykonana. Od tego zależy jaki będzie miała wygląd, trwałość i wytrzymałość. W tym wyborze trzeba wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia w jakim parkiet ma być montowany. W miejscach, gdzie podłoga jest mocno eksploatowana, takich jak przedpokój czy salon, trzeba wybrać gatunek o lepszych cechach wytrzymałościowych, czyli trwalszy i mniej ścieralny. W pomieszczeniach, do których nie wchodzi się w butach, takich jak sypialnia, można montować każdy gatunek drewna.

Gatunki drewna parkietowego

Parkiety wykonuje się z bardzo wielu gatunków drewna, zarówno krajowych, jak egzotycznych. Krajowe gatunki, takie jak dąb, jesion, buk, orzech, klon, modrzew czy brzoza są najbardziej popularne. Tworzą ciepły, niepowtarzalny wystrój wnętrz, w których chętnie się przebywa. Buk jest drewnem twardym, lekkim i łatwym do obróbki. Dąb należy do najważniejszych gatunków drzew liściastych. Jest ciężkie, twarde i ma wysoką odporność na ścieranie. Klon natomiast, jest jednym z najtwardszych  i najbardziej odpornych gatunków drewna.
Bardzo modne są ostatnio egzotyczne gatunki drewna. Parkiety z nich wykonane  mają ciekawy, niepowtarzalny wygląd oraz wiele praktycznych właściwości. Jest bardzo wiele gatunków drzew egzotycznych z jakich wykonuje się parkiety, napiszemy o nich więcej w kolejnym wpisie.

Mozaiki

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się mozaiki parkietowe. Nie są to jednak te mozaiki, które pamiętamy z dzieciństwa, układane niczym puzzle przez wiele godzin. Są to gotowe płyty stworzone z małych deseczek ułożonych na papierze lub siatce. Płyty te są klejone bezpośrednio do podłoża. Bardzo łatwo je samodzielnie zamocować.

Drewniane podłogi mają ogromną przewagę nad panelami. Plusem drewnianych parkietów, jest to, że są bardzo wytrzymałe i można je wielokrotnie odnawiać. Po cyklinowaniu wyglądają jak nowe. Z pewnością jest to podłoga na lata.